×

Dom sudecki – czym charakteryzuje się architektura sudecka?

Przeglądając informacje na tej stronie, zastanawiasz się być może skąd pomysł na domy sudeckie i od czego wszystko się zaczęło. Jak w wielu przypadkach – odpowiedź jest prosta: wszyscy szukamy czegoś oryginalnego, chcemy, aby było ‘’jakieś’’, miało wartość na dziś i na przyszłość. Musi się nam spodobać od pierwszego wejrzenia i dobrze aby przypadło do gustu również wszystkim tym na kim nam zależy. Takie właśnie cechy będą miały domki do wynajęcia w miejscowości Radochów, w gminie uzdrowiskowej Lądek – Zdrój – budowane z nawiązaniem do architektury sudeckiej. 

 

Oto kilka ciekawych akcentów, o których wspomina autorka projektu – mgr inż. arch. Agata Hawrylak z wrocławskiego biura archilab:
Na terenie Sudetów można wyróżnić kilka nurtów w budownictwie tradycyjnym. Domy sudeckie to w większości budynki parterowe, budowane na planie prostokąta, z dostępnym z sieni strychem, który początkowo pełnił funkcję gospodarczą i magazynową. Zdarzało się, że dwuspadowe dachy, kryte gontem lub łupkiem, tworzyły podcienie na ścianie szczytowej. Konstrukcja chat była przeważnie drewniana (zrębowa), ale wznoszono również budynki o konstrukcji mieszanej i wtedy część mieszkalna była drewniana, a część gospodarcza murowana. Domy posiadały często kamienną podmurówkę. Drewnianym ścianom nadawano najczęściej ciemny kolor związany z impregnacją drewna za pomocą smoły lub pokostu, a części murowane bielono. Chaty sudeckie nie miały bogatych dekoracji czy ozdobnych detali, natomiast częstym i charakterystycznym elementem były deskowane ściany szczytowe. Wykonywano zazwyczaj deskowanie pionowe z nadbitką na łączeniu desek, ale zachowały się również budynki z deskowaniem po skosie równoległym do połaci dachu.
Główne pomieszczenie chałupy wiejskiej stanowiła izba łącząca w sobie funkcje kuchni i sypialni. Początkowo, ze względu na występowanie w jej centralnej części pieca z otwartym paleniskiem, była nazywana „czarną” izbą w przeciwieństwie do izb „białych”, czyli kolejnych pomieszczeń, które pojawiały się w budynkach w miarę postępu i wzrostu zamożności właścicieli domostw. Z biegiem czasu zmieniała się również rola sieni. Pierwotnie było to pomieszczenie o funkcji komunikacji, w którym wykonywano również niektóre prace, jak np. młócenie zboża. W późniejszych budynkach sień stawała się coraz mniejsza, a kosztem jej powierzchni urządzano kuchnie.
Zaplanowane do realizacji rozwiązania technologiczne, przemyślane zagospodarowanie terenu posesji oraz funkcjonalnie zaprojektowane wnętrza budynków – zapewnią idealne warunki nie tylko podczas krótkiego wypoczynku, ale także przy zamieszkaniu w nich przez dłuższy czas. Dlatego domy, które powstaną – będą w części przeznaczone również na sprzedaż co wzbogaci ofertę rynku nieruchomości kurortu Lądek-Zdrój.
Krótko mówiąc, współczesne domy sudeckie stworzą harmonijną całość ze wszystkim co je otacza. Tego typu synergia sprawi, że będziesz czuć się w nich dobrze, wiedząc, że jesteś u siebie, a o to przecież chodzi, gdy przez moment zamyślisz się nad prawdziwym znaczeniem słowa Dom, czyż nie?